JAK TO DZIAŁA?






DWA SCHEMATY

Po pierwsze jest to instrukcja działania. O tym jak zacząć, przejść przez kolejne etapy tworzenia własnej obudowy i do kogo potrzebujesz dotrzeć, żeby spełnić swoje marzenie/oczekiwania. Od pierwszej decyzji do ostatniej poprowadzi Cię zakładka TECHNOLOGIE.
Po drugie, gotowe rozwiązania techniczne takie jak budowa i funkcjonowanie obudowy i schemat prostego mocowania jej do protezy. Zapięcia skonstruowane są z powszechnie dostępnych elementów.

By wykonać komplet łączeń potrzebujesz taśmy sprężynowej, nitonakrętek, śrub, obejmy metalowej, nitu.


TAŚMA SPRĘŻYNOWA

W projekcie używam taśmy 0,2mmx20mm. Jest odpowiednio elastyczna zarówno w odcinkach 4cm (łączenia boczne) jak i 12cm (łączenie z obejmą). Taśma o grubości 0,5mm jest już zdecydowanie zbyt sztywna. Taśmy sprzedawane w krótkich odcinkach można znaleźć w sklepach budowlanych, na allegro albo na http://www.springs.com.pl/
By uzyskać zapięcie do obudowy potrzeba 4 elementów po 4 cm oraz jednego o dł. 12 cm. Krótsze fragmenty należy nawiercić tak by nabić na nie nitonakrętki. Odległość między otworami zależy od budowy łusek - będzie to ok 2,5 cm. Dłuższy fragment będący mocowaniem łuski z obejmą metalową powinien mieć 3 otwory. Jeden na nit zrywalny którym przynitowujemy taśmę do łuski. Dwa dodatkowe mają nam umożliwić przykręcenie taśmy do obejmy - średnica tych otworów jest uzależniona od średnicy śruby mocującej obejmę metalową. Przygotowanie taśm można zlecić ślusarzowi lub zakładowi zajmującemu się cięciem laserowym blach.

NITONAKRĘTKI

Jest to rodzaj nitu rurkowego z wewnętrzną częścią gwintowaną. Zaciska się je na blasze lub cienkim profilu, by potem część gwintowaną użyć do wkręcenia elementu docelowego. Proces zaciskania nitonakrętki można prześledzić TUTAJ. Mocowanie nitonakrętek można przeprowadzić samodzielnie lub zlecić ślusarzowi jak w przypadku cięcia taśmy. W projekcie używałam nitonakrętek o otworze gwintowanym dla śrub 3M i 4M.

ŚRUBY

Śruby przykręcają obudowę do taśmy z osadzoną nitonakrętką. Są elementem widocznym więc wybór jej rodzaju zależy od upodobań i zamierzonego efektu wizualnego. Stosunkowo ładnymi śrubkami są śruby imbusowe (z łbem sześciokątnym). W projekcie używałam śrub 3M i 4M.
Dodatkowo jeśli zależy nam na zmianie koloru śrub lub taśm można oddać je do anodowania.

OBEJMA METALOWA

Dostępna w każdym markecie budowlanym. W zależności od producenta osiąga różne gabaryty. Najmniejszymi są te z jednym skręcaniem bocznym gdzie drugie zastąpione jest prostym zawiasem. Wybór średnicy obejmy zależy od średnicy rurki protezowej. Obejmę przykręconą do długiej taśmy metalowej (jednego z dwóch otworów) mocuje się w dolnej części rurki protezowej.

NIT

Ma on za zadanie przymocować długą taśmę do tylnej łuski. Wystarczający do tego będzie nit o średnicy 2-3 mm. Otwór do nitowania najlepiej umieścić na 3/4 wysokości łuski.

1 komentarz:

w pisze...

muito interessante sua critividade ... eu fiz uma capa transfemoral de cano pvc de 150mm ...